5. Sayfa - Toplam 7 Sayfa var BirinciBirinci ... 34567 SonuncuSonuncu
64 sonutan 41-50 aras gsteriliyor

Cevap: " Osmanlcay renip cehaletten kurtulacaksn "

Alnt Alnt: Famera Mesaj gster
    Herkesin yazn pek okuyamadm. O yzden olaya pek uzak olabilirim .Ama merak ettiim bir ey var?

Yaplan deiimleri sorgulamak bana dmez tabiki ancak merak ettiimden soruyorum.

Latin alfabesine gei aslnda gereksiz gibi geliyor bana? Neden latine getik ki "Genel olarak bana zor olduundan dolay geildii syleniyor"

Eer iin zorluk asndan latine getiksek ki bu bana mantksz geliyor. ince gibi harkulade zor diller varken.

bu konuyu buraya yazarken kendim aratrcam imdi bunun nedeninin ancak bir de sizden duymakta isterim. Bu konuda cahilim akcas.
    Orta Asyadaki Trk devletleri neden getiyse/geirildiyse ayn sebepler bizim iin de geerli. Onlar ilk Latine gemiler sonra Trkiye latini kabul edince hop bu sefer de Kirile gemiler ya sebep belli.
    Din; ilimle birleirse nefaset, cehaletle birleirse rezalet, siyasetle birleirse de felaket olur.

ye Krizalid - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik Tarihi
    14/05/2011
    BattleTag
    Krizalid#2895
    letiler
    2,560
    Blog Girileri
    11

u devirde millete osmanlca retmeye almak gericiliin szlk anlamdr. N E T B O Y S. Bunun aksini savunan ya AK ittir ya da osmanl dldr.

imdi iki saattir tartmay okuyorum, osmanlclarn syledikleri ok komik; bir tanesi "okula gittiler de mi renemediler" demi; okuma yazma seferberlii balatm adamlara burada srekli laf sylyorsunuz da neden Anadolu'yu pi gibi cahil brakm bir "imparatorluun" savunuculuunu yapyorsunuz srekli? Adam ciddi ciddi osmanlcay savunmak iin milletin okula gitmemesini yazm; iki saray daha az yapp okul asalard madem sizin halifeleriniz? Tabii gayrimslim Rum, Ermeni ticaretten mal gtrecek; paras neyse verip silahtan kaacak, Anadolu'nun cahil fakir insan anakkale'de Yemen'de lecek. "Ecdad" byle dzenlemi nk.

br de in ile Japonya ile falan kyaslam. Olum bugn in medeniyetinin izleri milattan nce iki bin ylna gidiyor lan. Adamlar 4000 senelik medeniyet. stelik ayn topraklarda geirmiler bu sreyi ounlukla, saa sola dalmadan yaamlar. Niye latin alfabesine gesinler Sanki Araplardan din deviren inliler, biz hala aman taklyoruz da inliler niye alfabe deitirmiyo diye soruyoruz. Manta bak. br de Japonya rnei vermi. Olum bu lkede Dyun-u Umumiye kuruldu lan. Sizin koca "imparatorluk" az kalsn Ankara - ankr - orum'dan ibaret braklyordu, haberiniz yok. Ve bunlar atom bombas falan yemeden oldu yani atom bombas o kadar byk bir faktrse 1944'den nce yklan tm devletlerin hanesine yazalm "atom bombas atlmamtr" diye. Ben cevab vereyim yine. Sen karsndan boynuz yiyince gkten vahiy indiren bir rkn alfabesini din bahanesiyle alyorsun. Ne yazmak mmkn ne okumak. Adamlar tarih boyunca dillerine uygun olan bir alfabe kullanyorlar. Aradaki fark bu. imdi "gktrk alfabesi alsaym yeee" diyen olacak, olum Gne Dil Teorisi'ni yazan adamlarn aklna gelmedi de senin aklna geldi, adamlar zamann nde gelen devletlerinin kulland alfabeyi almlar; ok kr de baarl olmular, art niyetli olmayan akll adam bunun ardn kazmaya almaz; Harf Devrimi byk bir baardr.

Sonda da bir tane "DEDEMZN MEZAR TAI Y" geyii yapan olmu. Olum latin alfabesiyle bu yzylda yazlan iirleri bitirdiniz de Arap alfabesiyle nceki yzyl yazlanlar kald ak Biri de demi ki "bu topraklarda yazlan eserleri anlayamyoruz." Ulan dingil, bu topraklarda yazlp da anlalamayan eser yok; nk bu topraklarda eski dille yazlan eser yok zira okuma yazma oran yzde 9. u zamann bilimini, u zamann teknolojisini, u zamann sanayisini alalm; hatta gelitirelim diyen yok. Ecdadn eserini okuyacakm. Ecdad sanki ok matah bir ey yapyordu, arab dikip olan s*kip sabahna beyit yazyordu anca. "Hiyeroglifleri niye okuyorlar o zaman" diyen olmu. nk senin haremci deli sultanlarn ile ebesinin fi tarihinde tpta, mimaride ve matematikte tavan yapm bir medeniyet ayn deil. Osmanlcann deersiz olma sebebi, dnyaya deerli bir ey katmam olmas. Bu kadar basit.

Ben kimse osmanlca renmesin falan demiyorum ha. Herkesin ilgi alandr, isteyen rensin. reniyor da zaten. Ama bunu zorunlu hale getirmenin samal ayan beyan ortada. "Semeli olur" denilmi. Ona bakarsan Peygamberin Hayat mdr nedir, o ders de semeli. Ama herkes onu setii iin zorunludan bir fark olmuyor. Ayns liselerdeki semeliler iin de geerli. rencinin mesela Franszca, Japonca falan seme hakk var. Ama dersi verecek hoca yok, ne oluyor hemen Almanca yazlyor. Bu semeli mantn bilmemek iin ya okul okumam olmak gerekir ya da ar naif bir insan olmak gerekir ama ben yine de akladm. Tarihinin osmanlca renmesi gerekiyor, evet. Ama mhendisin de diferansiyel denklemler renmesi gerekiyor. Doktorun anatomi, biyokimya renmesi gerekiyor. Bunlarn hepsini lisede mi retelim? Byle samalk olmaz.

Ha, yav, bir de arada "imdiki gerizekal olmayan herkes okuma yazma renir" denilmi. Hayr gzel kardeim. Okuma yazma seviyesinin milletin zeka seviyesiyle alakas yok. Bir lke ne kadar gelimi ise okuma yazma oran o kadar artar. Bu kadar basit. Arap yazsyla yazan osmanlda okuma yazma dkt; nk osmanl geri kalm bo bele bir devletti. Bu cumhuriyette okuma yazma oran yksek nk ok kr barbar osmanldan daha gelimi bir lkeyiz. Zaten bu yeni osmanlclar baa geldiinden beri her istatistikte geriye doru gidiyor olmamz da bu konuda baya aklayc.

Bu arada SZC ok gzel sen de gelsene.

Aferim Krizalid. Byle dalga geerek bir eyleri aklamaya devam et. Dediklerin doruluuna bakmyorum. Ancak ltfen u huyunu deitir artk

Ynetici Nighthawk - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik Tarihi
    07/09/2008
    BattleTag
    Nighthawk#2516
    Makaleler
    268
    letiler
    4,049
    Blog Girileri
    5

Re: Cevap: " Osmanlcay renip cehaletten kurtulacaksn "

Alnt Alnt: Famera Mesaj gster
    Herkesin yazn pek okuyamadm. O yzden olaya pek uzak olabilirim .Ama merak ettiim bir ey var?

Yaplan deiimleri sorgulamak bana dmez tabiki ancak merak ettiimden soruyorum.

Latin alfabesine gei aslnda gereksiz gibi geliyor bana? Neden latine getik ki "Genel olarak bana zor olduundan dolay geildii syleniyor"

Eer iin zorluk asndan latine getiksek ki bu bana mantksz geliyor. ince gibi harkulade zor diller varken.

bu konuyu buraya yazarken kendim aratrcam imdi bunun nedeninin ancak bir de sizden duymakta isterim. Bu konuda cahilim akcas.
    Yazdklarnz okumadm diye balayp sizden duymak isterim diye bitirmek 10/10

Alnt Alnt: Berkantk Mesaj gster
    Japonya, in, Kore gibi lkelerde o alfabenin kullanlmas dillerinin buna uygun olmasndandr. Sen imdi kalkp Japon alfebisini Trkeye uygulayamazsn. nk o adamlarn alfabeleri, sesleri karlar, kelimelerin okunuuna gredir
    Afedersin de gram japonca bilgin yok. Japoncanin fonetigi iki ses hari trkeyle tamamen ayn. Hi zorlanmadan trk alfabesine uygularsin. Japonya alfabesini 5.yy civarnda in den ithal etti o da alfabe icat edemekleri iin, tek ortak zellikleri bir ka ortak kelime ve alfabenin ayn olmas. grammmer olarak zerre alakalar yok. Japonca, pekitirme sfat ve tezlik eki olan Ural Altay dil ailesine mensup bir dil trke gibi. Korece dde ayn ailede ama korece bilmediinden biey diyemicem. Japonca aktarrsa tek sknts etraf sestesten geilmez. Bunlarn fark kanji ile salanyor yazda. ince de haklsn ama.

PS: N4 seviye japoncam var. Bir de Uygur trkleri arap alfabesi kullanyor. Acaba bileniniz var myd?

nternette gr paylamay sevmiyorum genelde ak gerekleri yazyorum ama

Geenlerde babaannemin demansi yznden velayetini aldk, kitli kasasnda dedemden kalma osmanlica bir ferman kt. Cozdurmek 8ay srd. Biraz ac deil mi? Biz osmanliyiz zaten dedemin dedesi osmanliydi. Ben dedem yok mu diyim yani. Dedemi sevmiyim mi. Merak etmiyim mi napmis etmis, niye herkes dedesinin mektuplarini okumasin.

Zorunlu derse yorum yapmayim ama geni apl bir semeli derse katlyorum.

Bir de osmanlca okumasi gayet kolay bildiimiz trke lan. ama yazmas biraz zor nk her harf kombinasyonlarnin birleim tipi farkl. Benzetmek gerekirse latin alfabesiyle el yazs yazmak gibi ama kafadan birletiremiyorsun. Harflerin birleme kurallar var.

Arapa derseniz u ana kadar grammar olarak emsile bina ve maksud kitaplarn okudum. Arada tandk kelimeler var sadece o kadar ama. grammar alakasz, coooook fazla fiil ekimi var yle byle deil. Bir tek mana vermesi ngilizce gibi oluyor.

Arapa ok zor.

Cevap: Re: Cevap: " Osmanlcay renip cehaletten kurtulacaksn "

Alnt Alnt: Nighthawk Mesaj gster
    Yazdklarnz okumadm diye balayp sizden duymak isterim diye bitirmek 10/10
    NHcim Yazdklarnz okumadm demedim. "Herkesin yazsn pek okuyamadm". dedim yani bir ksmn okudum zaten.

Acaba nasl hibir ey okumadm nerden kardn? yoksa su an ben mi yanl anladm seni

Alnt Alnt: Berkantk Mesaj gster
    Baz kelimelerin yazllar vard Osmanlca'da. Mesela imdiki "kar" ve "kr" gibi. Ama o zamanki alfabe zerinde oynama yapmazsan bu "kr" "kar" olarak anlalmyordu "kir" de olabilirdi. Arap alfabesinde Elif=2 nly, Hemze=5 nly, Vav=4 nl 1 nsz karlyor. Ve bunlarn olduklar yere gre okunuu ekillendiriyor. Arap dili bu uygun olduu iin sknt olmuyordur ama Trke bambaka bir dil.
    Pardon bunu yeni grdm de biraz kirlilik olacak kusura bakmayn.

Gzel ve gazel i kartran gerizekalidir. ا ile و n ne alakas var allah akna.Ancak osmanlca bilmeyen biri byle diyebilir. Arapa kelimeler zaten arapaya gre yazlyor(malum dilde arapa ok). trkede ise bildiimiz kurallar var ya hani byk nl uyumu, kk nl, uyumu, ilk hecede o olmaz falan filan var ya hani hani biliyorsun, doktor gibi kurallar altst eden avrupai kelimeler dile yerleyerlemedigi srece neredeyse hi sorun olmuyor. Vav icin o, ,u , dedik. Dediim 3eyi birlestir sknt kalmyor. Hepsinin kurallar var hemzenin bile.

Arapa kelimeler Arapaya gre yazlyor dedim ya. Osmanlca bu yzden zor, elin cahil insan arapa m trke mi nerden bilsin. Arapa eyi trke okumak gibi sorunlar olabilir. Osmanlcayi dzgn okuyabilmek iin salam etimoloji bilgisi gerekli bu yzden zor hangi kelime arapa hangisi deil.

Edit: site nedense arapca yazm desteklemedi nedense. Bunun zerine japonca denemesi yapayim bakalim ナイトホオクん ** (o da olmad, herhalde telefonum yznden)
    Konu LauraBodewig tarafndan (02/01/2015 Saat 00:09 ) deitirilmitir.

Alnt Alnt: LauraBodewig Mesaj gster
    Pardon bunu yeni grdm de biraz kirlilik olacak kusura bakmayn.

Gzel ve gazel i kartran gerizekalidir. ا ile و n ne alakas var allah akna.Ancak osmanlca bilmeyen biri byle diyebilir. Arapa kelimeler zaten arapaya gre yazlyor(malum dilde arapa ok). trkede ise bildiimiz kurallar var ya hani byk nl uyumu, kk nl, uyumu, ilk hecede o olmaz falan filan var ya hani hani biliyorsun, doktor gibi kurallar altst eden avrupai kelimeler dile yerleyerlemedigi srece neredeyse hi sorun olmuyor. Vav icin o, ,u , dedik. Dediim 3eyi birlestir sknt kalmyor. Hepsinin kurallar var hemzenin bile.

Arapa kelimeler Arapaya gre yazlyor dedim ya. Osmanlca bu yzden zor, elin cahil insan arapa m trke mi nerden bilsin. Arapa eyi trke okumak gibi sorunlar olabilir. Osmanlcayi dzgn okuyabilmek iin salam etimoloji bilgisi gerekli bu yzden zor hangi kelime arapa hangisi deil.

Edit: site nedense arapca yazm desteklemedi nedense. Bunun zerine japonca denemesi yapayim bakalim ナイトホオクん ** (o da olmad, herhalde telefonum yznden)
    Yok TL simgesini de desteklemedi borise syledim umrunda deil tabi. En son Yaz Atei turnuvasnda 24325 kere yorum attydm "laaaa puanlar eit olursa eitlik nasl bozulcak" diye kimse siklemediydi. Sonra balarna gelince yaptlar.

Benim cevap vermeye tenezzl bile etmediim soruya sen cevap vermisin. Umarm anlar.
    Din; ilimle birleirse nefaset, cehaletle birleirse rezalet, siyasetle birleirse de felaket olur.

kompleksli ocuklar strikes back

edit: aslnda ma sunar gibi bunlar sunmak var daaa
    sa

ye Insomniac - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik Tarihi
    15/03/2009
    BattleTag
    StoneCold#2490
    letiler
    914

Beyler bu yazdklarnz insan okuyacak, bir eyi anlatmak iin satrlarca yaz yazyorsunuz. Yazk gnah bir ounuzun sayfalarca yazd yazlar 3-5 satr ile de gayet anlalr bir ekilde aktarlabilir.
    Ltfen bunlara dikkat edelim konu ok kirleniyor ve insana itici geliyor.
    Gzel oyun xD
    Takmdan 2 tane morona retard dedim diye 48 saat mute yiyorum gzel oyunmu valve DDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDD nerde moronlar orda ben zaten xDxD

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

u anda bu konuyu okuyan 1 kullanc var. (0 ye ve 1 ziyareti)