2. Sayfa - Toplam 2 Sayfa var BirinciBirinci 12
12 sonuçtan 11-12 arası gösteriliyor

Cevap: türkçe dota

Kültür, algı ve hazırbulunuşluk ile ilgili bir olay. İnsanlar Amerika'da Windows'u garip karşılamıyorlar ama burada pencereler olarak bire bir çeviri yaparsanız gülünç kaçar. Metin, resmi durumlar dışında bire bir çevrilirse edebi anlamından değer kaybeder.

Dota için, olur mu olur ama bire bir çeviri çoğunlukla garipsenir. Axe'a balta yerine Cellat denilebilir mesela. Evet orijinalliği kayboluyor ama adapte etmiş oluyorsunuz kültüre.
    bi vurcam.

Cevap: türkçe dota

Alıntı Alıntı: MadPandastic Mesajı göster
    Kültür, algı ve hazırbulunuşluk ile ilgili bir olay. İnsanlar Amerika'da Windows'u garip karşılamıyorlar ama burada pencereler olarak bire bir çeviri yaparsanız gülünç kaçar. Metin, resmi durumlar dışında bire bir çevrilirse edebi anlamından değer kaybeder.

Dota için, olur mu olur ama bire bir çeviri çoğunlukla garipsenir. Axe'a balta yerine Cellat denilebilir mesela. Evet orijinalliği kayboluyor ama adapte etmiş oluyorsunuz kültüre.
    Avrupai dillerin aksine Türkçe çekimli bir dil olduğu için eski kelimeyi daha çok hatırlatıyor insan beynine bu da kelime türetmenin oldukça zorlaşmasına sebep oluyor. Yani bu benim görüşüm Japonca'da falan durum nasıldır bilmiyorum araştırmadım. Bu yüzden de ne yeni kelime üretebiliyoruz ne de doğru düzgün adaptasyon yapabiliyoruz. Bir de Arapça ve Farsça kökenli bir çok kelime de postalanınca Türkçeden bu türetme yeteneğimiz en düşük seviyeye inmiş durumda. Eskiden zorlamalarla mesuliyetten sorumluya geçilmiş veya bilgisayar kullanan kişi sayısı çok çok az olduğu için tutmuş ama hala büyük büyük bir çoğunluk imleci hareket ettirmeye yarayan aygıta "MOUSE" diyor. Teknoloji marketlerinin sitesinde "mAuse" bile gördüm yani. Basitçe bi fare bile diyemiyoruz çünkü türetim yeteneğimiz yok.

Şu "republic" veya "nationalism" gibi şeyler Arapça'da ve Türkçe'de farklı kelimelerle karşılanıyor. Onlar kendilerine göre yeni kelimeler üretmişler bi de kendimize göre yeni kelimeler üretmişiz. "Cumhuriyet" Türkçe bir kelime mesela bu kelime Arapça'da veya Farsça'da yok her ne kadar kökeni öyle olsa da. Şimdi saf Türkçe kelimelerle türetmek istesen ne diyeceksin ki. Bu kelime şimdi gelse %99 "repablik" olurdu.

Dilde bir kelime duyulduktan sonra çağrıştırdığı ilk şeye göre kabul görüyor. "bok" ile "gaita" aynı şey ya da "sidik" ile "idrar" ama duyulduğunda akla ilk gelen çağrışımlar yüzünden saygı çerçevesinde ikinci olanlar kullanılıyor. Kısaca bir "ayıp"lık sezilmiyor.

Aynı şey kelimelerde de geçerli. Sık kullanılan bir kelimeden onun gösterdiği şeye benzemeyen bir nesne için türetim yaparsanız insanlara çok çok saçma gelir eğer alışmadılarsa. İş makinelerinden örnek verirsek "ekskavatör" mesela, bildiğin kazıcı. Ama makineye kazıcı dersen "excavator"daki ihtişamı karşılamıyor. Bunun yerine Arapça ya da Farsça kökenli türetimler yapılsaydı çok daha mantıklı olurdu. Hafriyatın ne olduğunu biliyoruz ona benzer bir kelime olacaktı. Teftiş ile müfettiş gibi. Tespitten detector ya da detective için bir kelime de türetilebilirdi ama cahiliz.

Kısacası lüzumsuz bu işler. Türkçe -en azından bu haliyle- türetim ve adaptasyon bakımından çok çok kötü bir dil. Dikit Türkçe'de kullanılan sıfırdan türetilmeyen ve dotadaki wardları tam anlamıyla karşılayan bir kelime olmasına rağmen kulağa hoş gelmediği için onun yerine göz kullanıldı. Şimdi Pugnanın ya da Rhasta'nın wardlarına bile göz diyoruz
    Din; ilimle birleşirse nefaset, cehaletle birleşirse rezalet, siyasetle birleşirse de felaket olur.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu anda bu konuyu okuyan 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 ziyaretçi)